Jdi na obsah Jdi na menu

Zhodnocení Soudku 2013 očima pořadatelů

1. 5. 2013

33.ročník  s rekordní účastí, ale za mrazivého počasí.

Letošní zima kralovala velmi dlouho a zdálo se, že se jen tak lehce své vlády nevzdá. Vždyť o velikonocích bylo více sněhu jak o vánocích, některé děti běhaly dopoledne s pomlázkou a jiné zase sáňkovaly a čekaly netrpělivě na teplé a slunečné počasí, aby se mohly pochlubit s dopravními prostředky, které obdržely pod stromečkem. Ne jinak tomu bylo i na trase přespolního běhu O krušovický soudek, kde  dlouho ležel sníh a tak obavy pořadatelů o kvalitu trati byly na místě. Vše se v dobré obrátilo, teplé počasí se dostavilo a polní a lesní cesty včas vysušilo. Jen na lesních pěšinách  bylo nutné odstranit popadané větve. Krásné slunečné počasí vydrželo až do čtvrtka  25.dubna, ale postupně se ochlazovalo a v neděli před startem 33. ročníku přespolního běhu O krušovický soudek už bylo velmi chladno. Teploměr na stochovské sokolovně, kde probíhala prezentace závodu, ukazoval pouhých 6°C a chvílemi i mrholilo. Než si pořadatelé připravili vše potřebné k prezentaci, dostavili se do sokolovny první účastníci závodu a za nimi další a další. Kolik jich asi bude a odolá loňký rekord 207 běžců? Domnění, že jsme se v loňském roce poučili, doplnili chybějící startovní čísla, zařídili vše potřebné a tak nás nemůže nic překvapit, bylo chybné. Závodníků přibývá a v 8.45  už padl rekord. Poslednímu přihlášenému závodníkovi bylo přiděleno číslo 269 a to ještě napsané na papíře. Je až obdivuhodné jak „soudek“ táhne. Poslední dubnová neděle patří jen tomuto závodu a na Stochov přijíždějí závodníci z cele naší vlasti, současní i bývalí reprezentanti.  Na startovní čáře u památného dubu sv.Václava se potkávají držitelé medailí z mistrovství světa a Evropy a vedle nich prostí amatéři, vyznavači běhu v přírodě různého věku. Letošní vítěz 33.ročníku PB O krušovický soudek vyhrál Honza Mrázek, který patří mezi elitu českých orientačních běžců, je v širším kádru reprezentace a v roce 2001 se stal juniorským mistrem světa ve štafetách v maďarském Miskolci. Zúčastnil se i letošního pražského Hervis půlmaratonu a časem 1:09:56 byl čtvrtým nejlepším českým závodníkem. Druhé místo obsadil Jakub Schoř ze Slavoje Pacov, účastník mistrovství české republiky v krosu a v půlmaratonu. Třetí v této kategorii se umístnil mladý, teprve devatenáctiletý, nadějný Tomáš Pucholt ze Sokola Unhošť.  V kategorii B muži 40 až 49 let zvítězil Serbessa Mulugeta, mezi závodníky nazývaný Mireček, lékař - ortoped z Týnu nad Vltavou. Hned za ním doběhl Michal Kovář z TJ Slavoj Pacov, který si v březnu v Bratislavě utvořil osobní rekord v maratonu časem 2:34:00. Dalším vynikajícím závodníkem, který skončil na 3. místě je Ervin Beshir  z SK Zdice. Ze závodníků v ostatních veteránských kategoriích musíme připomenout Pepu Podušku z AC Tepo Kladno, Jirku Malého z AC Česká Lípa a nejstaršího účastníka letošního 33. ročníku Láďu Tlustého z Maratonklubu Kladno, který ve svých 73 letech doběhl do Krušovic za 2:15:46. Potěšující je účast pěti závodníků ze Stochova. Jední z nich je Václav Klos, který v kategorii muži 50 až 59 let se umístnil časem 1:28:09 na 5.místě. Václav běžel PB O krušovický soudek již 29 krát, prvně běžel v roce 1985 a od této doby nevynechal ani jeden ročník. A ještě jedna zajímavost v letošním ročníku. Pavel Kratina,zvaný Hop, je účastníkem letošního ročníku přejezdu České a Slovenské republiky na kolech a protože je stálým účastníkem „soudku“ a o závod nechtěl přijít, tuto cykloakci přerušil a po doběhnutí do Krušovic pokračoval dále na Slovensko. Letošního ročníku se zúčastnilo také 50 žen ve třech kategoriích. Nejmladší kategorii vyhrála Soňa Rybáčková z Maratonklubu Kladno. V kategorii nad 35 zvítězila Markéta Hospodarzová z Praha-Řepy, která současně posunula traťák této kategorie na kvalitních 1:27:29 a v kategorii nad 50 nestárnoucí bývalá reprezentantka ČSSR Karla Mališová z USK Praha, která ve svých 53 letech doběhla v čase 1:39:29.

Krušovický soudek je dnes už velmi známým závodem.  Rekordní účast 269 závodníků to jen dokazuje. Pro pořadatele je to ale velmi náročný závod jak fyzicky tak psychicky. Celá trasa závodu se musí před závodem zkontrolovat, označit, odklidit napadané větve apod. Druhá stránka tohoto závodu je počet lidí, kterých stále přibývá a finančních dotací je málo.    Přespolní běh O krušovický soudek  je běžci kladně hodnocen i pro své zázemí. Je to díky sponzorům a hlavně díky Královskému pivovaru Krušovice. Pořadatelé Sokola Stochov-Honice a KČT Stochov prosí všechny ty, kterým není tento závod lhostejný a měli by zájem se jakoukoliv finanční částkou podílet na zajištění dalších ročníků – ozvěte se. Za to vám předem děkujeme.